Agronomia •  24.11.2023

Zwalczanie chwastów na trawnikach, polach golfowych i boiskach sportowych

Something went wrong. Please try again later...

Jakie chwasty stanowią największe zagrożenie na trawnikach, polach golfowych i boiskach sportowych? W jaki sposób je zwalczać? Czy można skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika? Jak usuwać chwasty z trawnika? Jaki środek na chwasty na trawnikach wybrać oraz kiedy i w jakiej dawce go zastosować?

Cel: trawa bez chwastów

Do zakładania murawy na boiskach sportowych, polach golfowych, parkach i innych miejscach rekreacyjnych wykorzystywane są specjalne gatunki traw, które tworzą gęste, zwarte, jednolite nawierzchnie i są odporne na wydeptywanie. Dzięki temu, świetnie wytrzymują intensywne użytkowanie. Jednak, aby trawy spełniały swoje funkcje i pięknie wyglądały muszą być odpowiednio pielęgnowane. Zwalczanie chwastów na trawnikach, polach golfowych i boiskach sportowych jest bardzo ważnym elementem utrzymania tych obszarów w dobrej kondycji. Chwasty agresywnie konkurują z trawą o wodę, składniki odżywcze i światło. W konsekwencji prowadzi to do osłabienia roślin traw i obniżenia jakości trawiastych powierzchni sportowych oraz walorów estetycznych trawników.

 

Walka z chwastami na trawnikach to nie lada wyzwanie

Wybór skutecznego programu zwalczania chwastów należy rozpocząć od identyfikacji gatunków roślin niepożądanych występujących na trawnikach. Na początku musimy rozpoznać z jaką grupą chwastów będziemy się mierzyć – z chwastami jednoliściennymi, dwuliściennymi, jednorocznymi czy wieloletnimi. Istotnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze herbicydu na trawniki jest poziom zachwaszczenia trawników i presja ze strony chwastów. O skuteczności operacji, jaką jest opryskiwanie trawnika decyduje też termin i sposób wykonania zabiegu chwastobójczego.

Rodzaje chwastów na trawniku – chwasty dwuliścienne

Jakie chwasty najczęściej spotykamy na trawnikach? Które z chwastów trawnikowych są najgroźniejsze i najtrudniejsze do usunięcia? Na początek przyjrzyjmy się kilku masowo występującym chwastom dwuliściennym w trawie.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Pospolity gatunek byliny należący do rodziny babkowatych, który występuje masowo na łąkach, trawnikach, pastwiskach, przydrożach, zboczach i polanach, także jako roślina ruderalna. Korzenie są liczne, wiązkowate, liście lancetowate, kwiaty drobne, białe do ciemnoróżowych, tworzą gęsty, kulisty lub walcowaty kłos. Kwitnie od maja do września, w czasie kwitnienia tworzy pędy o wysokości do 40 cm, roślina wiatropylna - jedna roślina wydaje około 1000 nasion.

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)

Pospolity gatunek rośliny z rodziny goździkowatych, rośnie na trawnikach, nieużytkach, przydrożach i siedliskach ruderalnych. Szybko się rozrasta i tworzy łany. Charakteryzują ją liczne korzenie boczne i słaby korzeń główny, liście ostro zakończone, białe, drobne kwiatki. Roślina jednoroczna, która kwitnie od maja do października - jedna roślina wydaje od kilku do kilkunastu tysięcy nasion, kwitnie nawet w temperaturze 2°C.

Maruna bezwonna (Tripleurospermum inodorum)

Pospolity gatunek z rodziny astrowatych, masowo występuje na siedliskach ruderalnych, przydrożach, trawnikach, nieużytkach, miedzach, ugorach. Duży poziom szkodliwości. Jedna roślina wytwarza nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, kiełkuje szybko, w dużym zakresie temperatur, pobiera duże ilości składników odżywczych i wody. Przypomina rumianek. Liście pierzastosieczne, nitkowate, kwiaty zebrane w koszyczki.

Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)

Gatunek z rodziny astrowatych, rośnie na nieużytkach, łąkach, polach, trawnikach, w ogrodach, sadach oraz widnych lasach i zaroślach. Liście zebrane w rozetę, o charakterystycznych wcięciach, kwiaty języczkowe, żółte, dobrze rozwinięty korzeń główny o średnicy 2-3 cm, długi, palowy. Nasiona roznoszone są przez wiatr na duże odległości, nasiona w glebie zachowują żywotność do dwóch lat.

Przytulia czepna (Galium aparine L)

Pospolity gatunek roślin należący do rodziny marzanowatych, może „przyczepiać się” do innych roślin za pomocą haczykowatych włosków. Liście są mięsiste, porośnięte sztywnymi włoskami, kwiaty drobne, białe, wyrastające z okółków liściowych. Rośliny mogą rosnąć nawet do 1,5 m. Haczykowate włoski ułatwiają rozprzestrzenianie się chwastów.

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis)

Pospolity gatunek należący do rodziny ogórecznikowatych, który występuje na siedliskach ruderalnych, nieużytkach, ugorach, terenach kolejowych, ścierniskach, zrębach, trawnikach, polach uprawnych. Łodygi pojedyncze lub rozgałęziające się, liście lancetowate, owłosione, kwiaty niewielkie, niebieskie. Jedna roślina wytwarza ok. 500-1000 nasion – rozsiewa się przez wiatr i zwierzęta, nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 2 lata. Ma małą szkodliwość, ale jeśli pojawi się w dużej ilości należy ją zwalczać z zastosowaniem chemicznych środków ochrony roślin.

Szczaw tępolistny (Rumex obtusifolius)

Pospolity gatunek rośliny z  rodziny rdestowatych, rośnie na łąkach, trawnikach,  nieużytkach, także w lasach. Osiąga nawet do 10o cm wysokości. Rośliny charakteryzują się masywnym korzeniem palowym. Liście odziomkowe mają długie ogonki, są sercowate, natomiast te w górnej części łodygi mają kształt jajowaty lub jajowato lancetowate. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są drobne, czerwonawe.

Jaki herbicydy na chwasty na trawniku - kiedy i jak chronić trawnik przed chwastami?

Rekomendowanym środkiem, który skutecznie zwalcza chwasty na trawniku, jest Starane Trawniki.

Ten znany i sprawdzony preparat na chwasty w trawie zawiera aż trzy substancje czynne (fluroksypyr, chlopyralid i MCPA), które przeznaczone są do zwalczania chwastów dwuliściennych w trawie, takich jak babka lancetowata i zwyczajna, gwiazdnica pospolita, koniczyna biała, maruna bezwonna, mniszek pospolity, przytulia czepna, stokrotka pospolita, niezapominajka polna i szczaw tępolistny. Herbicyd na trawnik działa układowo, pobierany jest przez liście i przemieszczany do korzeni chwastów, powodując w ten sposób zahamowanie wzrostu i zamieranie roślin. Pierwsze objawy działania herbicydu na chwastach pojawiają się już po 1-2 dniach, a wzrost chwastów zostaje zahamowany i ich zamieranie następuje po upływie 3-4 tygodni. Środek na chwasty dwuliścienne należy stosować w okresie intensywnego wzrostu chwastów w dawce 30-40 ml środka na 100 m2 (3-4 l/ha) od początku kwietnia do połowy września. Zalecaną ilość Starane Trawniki należy rozpuścić w  100 ml herbicydu na 5 - 10 litrów wody (a200 - 300 l/ha) Bardzo ważne jest, żeby herbicyd na trawniki aplikować na wilgotną glebę podczas dobrej pogody. Starane Trawniki można zastosować tylko raz w sezonie wegetacyjnym. Na koniec warto podkreślić, że ten rekomendowany środek na chwasty na trawniku, jest w pełni selektywny, zwalcza chwasty i jest bezpieczny dla traw.

 

Jak usunąć chwasty z trawnika – sprawdzone metody

Skuteczna walka z chwastami na trawnikach, polach golfowych i boiskach sportowych wymaga wdrożenia przemyślanych metod ochrony i konsekwencji w działaniu. Zabezpieczenie traw przed inwazją roślin niepożądanych łączy w sobie profilaktykę i działania interwencyjne, obejmuje dobór odpowiednich gatunków traw, regularne koszenie, właściwe nawadnianie i nawożenie, oraz stosowanie profesjonalnych preparatów na chwasty na trawnikach.