Agronomia •  21.05.2024

Brunatna plamistość liści zbóż. Objawy i zwalczanie

Something went wrong. Please try again later...

Brunatna plamistość liści – inaczej zwana DTR od jej łacińskiej nazwy, Drechslera tritici–repentis, to groźna choroba zbóż o rosnącym znaczeniu. Patogen najczęściej atakuje pszenicę, ale powoduje też duże szkody w innych zbożach, w tym w pszenżycie i życie. Straty wywołane chorobą mogą osiągnąć 40-50% plonu. 

 

Jak wygląda brunatna plamistość liści? 

Choroba objawia się, jak wskazuje jej nazwa, brunatnymi plamami na liściach. Niewielkie, punktowe, ciemnobrązowe, niemal czarne plamki otoczone są jasną, żółtawą, nieregularną obwódką. Duża ilość plam powoduje żółknięcie liści, a w konsekwencji ich zamieranie. Porażone liście usychają. Atak choroby skutkuje mniejszą powierzchnią fotosyntezy, a także mocno osłabia rośliny, co w konsekwencji prowadzi do znacznego obniżenia plonu. 

W jakich warunkach pogodowych najszybciej rozwija się brunatna plamistość liści?

Grzyb atakuje pszenicę w fazie krzewienia i strzelania w źdźbło. Ciepła, wilgotna pogoda służy rozwojowi patogenów. W sprzyjających warunkach, w temperaturze ok. 20 °C i przy wysokiej wilgotności, infekcja rozwija się w czasie od kilku godzin do kilku dni. Pierwsze objawy brunatnej plamistości liści widoczne są po 4 dniach, a proces zarodnikowania Drechslera tritici-repentis rozpoczyna się po 7-8 dniach od infekcji.

Brunatna plamistość liści - zapobieganie

Zapobieganie rozwojowi brunatnej plamistości liści należy zacząć od odpowiedniego przygotowania plantacji przed siewem. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyja niewłaściwy płodozmian, w tym uprawa pszenicy po pszenicy, a także niedostateczne przeoranie resztek pożniwnych. Patogen zimuje bowiem na resztkach pożniwnych, na porażonym ziarnie oraz trawach i perzu. Zagrożenie wczesnym występowaniem brunatnej plamistości liści rośnie w technologiach uprawy bezorkowej. Przy dużym ryzyku infekcji brunatną plamistością liści, warto postawić na odmiany tolerancyjne na tę groźną chorobę. Bazą w zwalczaniu DTR jest właściwie zaplanowana i przeprowadzona w odpowiednim czasie ochrona fungicydowa. 

Co na DTR w pszenicy? Czym zwalczyć?

Zabieg zwalczający brunatną plamistość liści najczęściej wykonywany jest w terminie T2, ale kluczem do skuteczności ochrony fungicydowej jest monitoring plantacji, wczesne zidentyfikowanie infekcji i wykonanie zabiegu po przekroczeniu progu szkodliwości danego patogena. W przypadku brunatnej plamistości liści jest on wtedy, gdy na 5% badanych roślin pojawiają się objawy choroby. Do rekomendowanych fungicydów zwalczających brunatną plamistość liści należą m.in. Queen™ - nowy preparat zawierający przełomową substancję czynną Inatreq™ active, wyróżniającą się całkowicie nowym mechanizmem działania, a także znane rolnikom od wielu lat Talius™ 200 EC