LaDiva™: punkt zwrotny w herbicydowej ochronie rzepaku!

Something went wrong. Please try again later...

Zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym prowadzimy, w przeciwieństwie do zbóż ozimych, niemal w całości jesienią. W ostatnich latach coraz większym uznaniem cieszą się zabiegi powschodowe, które sukcesywnie zastępują zabiegi posiewne.

Zabiegi powschodowe cieszą się coraz większym uznaniem. Jaki jest powód takiego stanu rzeczy?

Otóż w herbicydowej ochronie jesiennej, z uwagi na występujące często problemy:

·       z hamowaniem wzrostu i przebarwieniami rzepaku (dla przykładu, fitotoksyczność występująca na roślinach spowodowana nadmiernymi opadami deszczu i co za tym idzie przepłukaniem substancji aktywnych herbicydów w strefę korzeniową rzepaku → jesień 2022 r.; 2023 r.)

·       ze skutecznością substancji aktywnych stosowanych doglebowo (przesuszona gleba → jesień 2018 r.; 2019 r.),

właściwą alternatywą dla kombinacji posiewnych jest wykonanie zabiegu powschodowego, po ocenie zarówno wschodów rzepaku, jak również rodzaju oraz stopnia zachwaszczenia. Zabieg taki, z uwagi na głównie nalistne działanie herbicydów, jest praktycznie niezależny od warunków wilgotnościowych (co jest istotne w warunkach suszy) i eliminuje ryzyko fitotoksyczności charakterystycznej dla wielu popularnych środków posiewnych.

W odpowiedzi na rosnącą presję bodziszków, jasnot czy komosy białej, a także ciągłe trudności w zwalczaniu kluczowych chwastów (np. przytulii czepnej, chabra bławatka, chwastów rumianowatych, maku polnego, chwastów kapustowatych: tasznika pospolitego, stulichy psiej), Corteva Agriscience wprowadziła zupełnie nowe rozwiązanie, herbicyd LaDiva™, bazujący na innowacyjnej substancji biologicznie czynnej: Arylex™ active, chroniący rzepak ozimy jesienią.

Preparat zawiera 3 substancje aktywne: Arylex™ active, aminopyralid i pikloram (wszystkie grupa 4 wg HRAC). Fundamentalną zmianą jest stosowanie LaDiva™ solo, bez potrzeby dodatku innych substancji czynnych! Preparat ma wyjątkowo długie okno stosowania: 2–9 liści właściwych rzepaku, jednak, aby uzyskać najlepszy efekt zwalczania chwastów, rekomendowanym terminem aplikacji jest faza 2–4 liści właściwych rzepaku (BBCH 12-14). Bardzo ważne jest, aby w trakcie aplikacji rośliny rzepaku osiągnęły fazę co najmniej 2 liści właściwych (stosujemy od BBCH 12).

LaDiva™ wyróżnia się także wysoką odpornością na zmywanie – zaledwie 1 h od zabiegu i jest skuteczna w r.żnych systemach uprawy gleby, zarówno tradycyjnym, jak i bezorkowym.

- Rafał Kowalski, Technical Expert Corteva Agriscience