Notka prasowa •  28.03.2023

Questar™ - nowość od Corteva Agriscience w ochronie zbóż!

Something went wrong. Please try again later...

QUESTAR™ z nową substancją czynną Inatreq™ active w przełomowej formulacji i-Q4™

 

Choroby zbóż takie jak, np. septorioza paskowana liści, rynchosporioza zbóż, rdza żółta czy rdza brunatna prowadzą do przedwczesnego zasychania i zamierania liści. Porażone rośliny ze względu na ograniczenie powierzchni asymilacyjnej słabiej rosną, co prowadzi do skrócenia kłosa, a przez to do zawiązania mniejszej liczby ziaren. Ponadto takie ziarno zwykle ma też mniejszą masę tysiąca nasion. Wyniki badań wskazują, że straty spowodowane np. przez septoriozę paskowaną liści pszenicy mogą sięgać 20–50%. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona zbóż przed tymi chorobami.

Firma Corteva Agriscience wprowadza na rynek polski nowy środek grzybobójczy QUESTAR™, przeznaczony do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi. Środek zawiera innowacyjną substancję czynną – Inatreq™ active – pierwszą od lat substancję z nowej grupy chemicznej – pikolinamidy.

Inatreq™ active wyróżnia się całkowicie nowym miejscem działania. Substancja działa w kompleksie III poprzez zahamowanie oddychania mitochondrialnego u patogenicznych grzybów i zaburzenia w wytwarzaniu ATP – głównego nośnika energii. Wnikając w tkanki grzyba, Inatreq™ active rozpoczyna swoje działanie. Atak patogenów jest przerwany od razu. Jeżeli liść jest już zainfekowany w momencie oprysku, substancja czynna wnika w liść i eliminuje komórki grzybowe wewnątrz rośliny. To powoduje, że środek cechuje się wyjątkową skutecznością w zwalczaniu chorób grzybowych na różnych etapach infekcji. Inatreq™ active hamuje rozwój piknidiów oraz zabija zarodniki. Wyniki doświadczeń wskazują, że działanie zabezpieczające tej substancji czynnej trwa do 6 tygodni, a interwencyjne w roślinie 7–10 dni.

To numer 1 na septoriozę paskowaną liści, nawet odporną. W badaniach AHDB Inatreq™ active z protiokonazolem uzyskał najwyższą ocenę skuteczności zwalczania tej groźnej choroby – 5/5. Dodatkowo, substancja czynna wykazuje pozytywny wpływ na jakość plonu, wyrównanie oraz MTZ. Widocznym znakiem plonotwórczego charakteru Inatreq™ active jest efekt złotego ziarna.

Warto podkreślić, że jest to środek o przełomowej formulacji i-Q4™, zapewniającej m.in. bardzo precyzyjne i równomierne pokrycie roślin opryskiwanych cieczą użytkową, uniemożliwiając infekcje i rozwój patogenów grzybowych. Krople cieczy roboczej rozprowadzone są po niemal 100% powierzchni liścia. Umożliwia to jeszcze skuteczniejsze pokrycie rośliny środkiem. Substancja czynna przenika przez warstwę woskową i tworzy „aktywne zapasy” w liściach.

Środek oferowany jest w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu systemicznym. Questar™ będzie oferowany w paku handlowym z Pabi (protiozkonazol 300 g/l) pod nazwą Queen™ Pak.

W uprawie pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenicy twardej i orkiszu Questar™ zarejestrowany jest do zwalczania septoriozy paskowanej liści. Zalecana dawka preparatu w zwalczaniu tej choroby to 1,5–2,0 l/ha. Natomiast w zabiegach przeciwko rdzy żółtej i rdzy brunatnej liści pszenicy zalecana dawka do jednorazowego stosowania wynosi 2,0 l/ha.

W ochronie pszenżyta ozimego Questar™ zarejestrowany jest przeciwko septoriozie paskowanej liści (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzy żółtej (zalecana dawka do jednorazowego stosowania to 2,0 l/ha).

Żyto ozime i jare można chronić preparatem Questar™ przed rynchosporiozą zbóż (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 1,5–2,0 l/ha) oraz rdzą brunatną żyta (zalecana dawka do jednorazowego stosowania: 2,0 l/ha).

W wymienionych uprawach środek Questar™ należy stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 30–69). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,0 l/ha. Maksymalnie w sezonie wegetacyjnym można wykonać 1 zabieg tym środkiem. Warto pamiętać, że opady deszczu występujące w godzinę po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.

Questar™ należy stosować wyłącznie w mieszaninach ze środkami zawierającymi substancje czynne o innych mechanizmach działania oraz w dawkach zapewniających pełną ochronę przed chorobami grzybowymi.

###

Informacje o Corteva Agriscience

Corteva, Inc. (NYSE: CTVA) to notowana na giełdzie, globalna firma zajmująca się wyłącznie rolnictwem, która łączy wiodące w branży innowacje, zaangażowanie na rzecz klientów i skuteczność działań operacyjnych, aby dostarczać rozwiązania najpilniejszych wyzwań stojących przed rolnictwem na całym świecie. Corteva realizuje unikalną strategii dystrybucji, dostarczając zrównoważone i zróżnicowane na całym świecie rozwiązania, w tym nasiona, środki ochrony roślin oraz produkty i usługi w zakresie cyfrowego rolnictwa. Dysponując niektórymi z najbardziej rozpoznawalnych marek i technologii dobrze przygotowanych do generowania wzrostu, firma jest zaangażowana w maksymalizację produktywności rolników. Corteva współpracuje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w całym systemie żywnościowym, wypełniając obietnicę wzbogacenia życia tych, którzy produkują i tych, którzy konsumują, zapewniając postęp dla przyszłych pokoleń. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.corteva.com.

Śledź Corteva on Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter i YouTube.

Kontakt:

Justyna Bernat
Marketing Communications Consultant
e-mail: justyna.bernat@corteva.com
Tel. 600 956 271