Ochrona zbóż w terminie T1. Fungicydy skuteczne w niższych temperaturach

Coś poszło nie tak

T1 to najważniejszy zabieg w ochronie fungicydowej zbóż. Wczesną wiosną pogoda bywa kapryśna i nieprzewidywalna. Duża liczba zabiegów niezbędnych do wykonania wiosną oraz presja związana z obciążeniem pracą wymuszają na rolnikach bardzo precyzyjne wyznaczanie terminów aplikacji fungicydów w tym kluczowym dla przyszłego plonu czasie. Określenie właściwego momentu zabiegu T1 jest jednak wyjątkowo trudne także dlatego, że fungicydy na T1 wymagają zazwyczaj zastosowania w określonym, stosunkowo wąskim oknie zabiegowym. Czy można stosować fungicydy w niskich temperaturach bez ryzyka wystąpienia fitotoksyczności? Jakie środki grzybobójcze pozwalają na wykonanie zabiegu T1 w zbożach w niższych temperaturach?

Fungicydy na T1 i temperatura stosowania

 

Zabieg T1 w zbożach ozimych – pszenica, pszenżyto, jęczmień

Zabieg T1 to pierwszy i najbardziej istotny zabieg w ochronie fungicydowej zbóż. W uprawach pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego wykonuje się go od fazy początku strzelania w źdźbło (BBCH 30) do fazy pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32), najpóźniej trzeciego (BBCH 33). Cel aplikacji środków grzybobójczych w T1 to zabezpieczenie podstawy źdźbła. Najgroźniejszym chorobami w tej fazie rozwoju zbóż są m.in. łamliwość źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz (w mniejszym stopniu) rdza brunatna, septorioza paskowana liści, a także brunatna plamistość liści. Dlaczego zabieg T1 w pszenicy ozimej i innych zbożach jest tak ważny? Jeśli dojdzie do groźnych uszkodzeń podstawy źdźbła, rośliny nie będą mogły w pełni wykorzystywać wody i składników pokarmowych. W efekcie może to prowadzić do zaburzeń w rozwoju łanu i obniżenia wielkości oraz jakości plonu. A te mogą być znaczne. Wg AHDB straty plonu spowodowane infekcją mączniaka prawdziwego zbóż i traw mogą sięgnąć 20 procent, a łamliwością podstawy źdźbła nawet 30 procent.

Temperatura stosowania fungicydów na T1. Jakie fungicydy są skuteczne w niskich temperaturach?

Fungicydy i temperatura stosowania to problem, który spędza sen z powiek wielu rolnikom.

Za zimno źle, za ciepło i brak deszczu  - też niedobrze. Zatem, planując opryski T1 trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj substancji czynnej i fazę rozwoju pszenicy, pszenżyta i jęczmienia, ale też warunki atmosferyczne, przede wszystkim aktualną i prognozowaną temperaturę oraz opady deszczu. Np. w przypadku stosowania triazoli, średnia temperatura dobowa powinna być powyżej 10 stopni Celsjusza, a także co najmniej 2 dni po zabiegu nie może spaść poniżej zera. Niższe temperatury mogą spowodować fitotoksyczność, objawiającą się falbankami na brzegach liści oraz żółto-cytrynowym zabarwieniem roślin. Dlaczego temperatura stosowania fungicydów w T1 jest taka ważna? Żeby substancja czynna preparatu zaczęła przemieszczać się w tkankach roślin muszą być spełnione odpowiednie warunki zewnętrzne. Dlatego, niektórzy producenci nowoczesnych środków ochrony roślin, świadomi tych problemów rolników, coraz częściej proponują fungicydy działające w niskich temperaturach. Warto sięgać po środki, które poradzą sobie w niższych, wczesnowiosennych temperaturach. Substancje czynne polecane do zastosowania w zabiegu T1 to np. proquinazid z protiokonazolem (Wirtuoz PRO™), czy proquinazid zawarty w preparacie Talius™ 200 EC.

 

Fungicyd na T1

Minimalna temperatura stosowania

Wirtuoz PRO™

5 stopni Celsjusza

Talius™ 200 EC

5 stopni Celsjusza

 

Pierwszy zabieg fungicydowy w pszenicy, pszenżycie i jęczmieniu, czyli jaki środek na T1?

Dobierając rozwiązanie fungicydowe do ochrony zbóż T1 trzeba oczywiście sprawdzić zakres rejestracji oraz spectrum zwalczanych chorób. Biorąc pod uwagę możliwość stosowania w niższych temperaturach dobrym rozwiązaniem będą fungicydy na T1 od Corteva: Wirtuoz PRO™ i Talius™ 200 EC.

T1 w pszenicy ozimej

Pszenica ozima należy do głównych roślin uprawnych w Polsce. Niewłaściwa ochrona w fazie T1, kluczowej dla przyszłego plonu, może w znaczący sposób obniżyć jego wielkość i jakość. Jakie fungicydy na T1 wybrać, aby odpowiednio zabezpieczyć uprawy przed chorobami?

 

Talius™ 200 EC

Zakres rejestracji: stosować zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorób, od pełni krzewienia (BBCH 27) do końca fazy kłoszenia (BBCH 59)

T1: BBCH 30-32

Zwalczane choroby: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septoriozy liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, septorioza plew, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, łamliwość źdźbła zbóż

 

 

Wirtuoz PRO™

Zakres rejestracji: stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, wiosną, od fazy pełni krzewienia do fazy pełni kwitnienia, gdy 50% pylników jest wykształconych (BBCH 25-65), w przypadku zwalczania łamliwości źdźbła środek należy zastosować do fazy 2. kolanka (BBCH 32)

T1: BBCH 30-32

Zwalczane choroby: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy

 

 

 

Co na zabieg T1 w pszenżycie ozimym?

Pszenżyto to roślina uprawna charakteryzująca się wysokim potencjałem plonowania. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Ochrona fungicydowa w terminie T1 jest kluczem do rentowności uprawy. Na jakie środki grzybobójcze postawić planując program ochrony fungicydowej w T1?

 

 

Talius™ 200 EC

Zakres rejestracji: stosować zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów

chorób, od pełni krzewienia (BBCH 25)

do pełni kwitnienia (BBCH 65)

T1: BBCH 30-32

Zwalczane choroby: septorioza liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści

 

 

Wirtuoz PRO™

Zakres rejestracji: stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, wiosną, od fazy pełni krzewienia do fazy pełni kwitnienia, gdy 50% pylników jest wykształconych (BBCH 25-65), w przypadku zwalczania łamliwości źdźbła środek należy zastosować do fazy 2. kolanka (BBCH 32)

T1: BBCH 30-32

Zwalczane choroby: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septoriozy liści

 

 

 

T1 w jęczmieniu ozimym

Uprawa jęczmienia ozimego cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich rolników. Warto pamiętać o właściwej ochronie fungicydowej w terminie T1. Podpowiadamy, jakie fungicydy warto zastosować w jęczmieniu, aby w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy.