Septorioza paskowana liści pszenicy - objawy i zwalczanie

Something went wrong. Please try again later...

Septorioza paskowana liści pszenicy (łac. Zymoseptoria tritici, ang. Septoria tritici blotch - STB) to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych pszenicy. Patogeny chorobotwórcze atakują liście zbóż powodując spore straty w plonie, zarówno w jego wielkości, jak i jakości. Ciepłe jesienie i zimy oraz duża wilgotność powietrza sprzyjają rozprzestrzenianiu się tej niebezpiecznej choroby.

Septorioza paskowana liści pszenicy – jak ją rozpoznać?

Objawy septoriozy liści pszenicy pojawiają się już na siewkach. Początkowo objawy są małe, niemożliwe do zaobserwowania gołym okiem. Później, charakterystyczne żółtobrunatne wydłużone plamy z ciemnymi piknidiami można dostrzec na liścieniach, łodygach i liściach właściwych. Plamy te z czasem przybierają postać nieregularnych pasów – stąd nazwa choroby. Obecność piknidiów świadczy o tym, że presja choroby jest już duża, a na roślinach stale przebiega proces zarodnikotwórczy, czego skutkiem są porażenia kolejnych liści. Porażone liście zasychają i zamierają. W efekcie zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna, a to skutkuje problemami z pobieraniem i przemianą składników z otoczenia dla potrzeb roślin.

Przyczyny septoriozy paskowanej zbóż

Patogeny chorobotwórcze bytują na resztkach pożniwnych i samosiewach. Zarodniki, uwalniane ze ściernisk, inicjują infekcje przed zimą i wczesną wiosną, często są rozpryskiwane przez deszcz z zainfekowanych dolnych liści. Wzrostowi występowania septoriozy sprzyjają m.in.: niewłaściwe przygotowanie pola pod siew, warunki atmosferyczne, w tym łagodne zimy i duże opady deszczu, wczesny siew zwłaszcza odmian podatnych na chorobę, a także silne wiatry, które mogą nasilić rozprzestrzenianie się zarodników.