Notka prasowa •  18.08.2021

Producenci truskawek w Polsce mogą korzystać z benefitów fungicydu Talius™ Sad

Something went wrong. Please try again later...

Warszawa, 18 sierpnia 2021 – Corteva Agriscience, międzynarodowa firma badawczo-rozwojowa z branży rolniczej, zaangażowana we wprowadzanie innowacji na rynek polski, zarejestrowała dodatkowe zastosowanie fungicydu Talius™ Sad w uprawach truskawek (decyzja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr. R-49/2021m, 9 lipca 2021 r). Innowacyjny produkt był już stosowany w uprawach jabłoni i gruszy, gdzie odniósł duży sukces.

Talius™ Sad to środek grzybobójczy o znanej, sprawdzonej formulacji, który wykazuje silne działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Produkt zawiera proquinazyd, substancję czynną z grupy chinazolin, należącą do grupy 13 wg FRAC. Fungicyd występuje w postaci płynu do sporządzania emulsji wodnej (EC). Ma działanie powierzchniowe.

„Rozszerzając rejestrację środka firma Corteva daje producentom upraw jagodowych nowe narzędzie w skutecznym programie ochrony jagodników,” – mówi Małgorzata Gago, Category Marketing Manager w Corteva Agriscience. – „W ubiegłym roku produkt przebojem zdobył rynek upraw jabłoni i gruszy, teraz udostępniamy go szerszej grupie sadowników, także plantatorom truskawek. Nowe zastosowanie Talius™ Sad idealnie wpisuje się w naszą ideę programu CoNNEXT™, w którym angażując wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności pozwalamy producentom owoców i warzyw, przetwórcom oraz sklepom rozwijać biznes, zapewniając równocześnie konsumentom żywność najwyższej jakości.”

Fungicyd może być stosowany dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym z zachowaniem odstępu 7-10 dni między zabiegam. Producent zaleca opryskiwanie drobnokropliste z wykorzystaniem belki typu “Fragaria” przy użyciu 500 – 750 litrów wody na hektar. W przypadku stosowania środka przed zbiorem owoców okres karencji wynosi jedynie 3 dni.

Rekomendowana dawka to 0,375 l/ha przed zbiorem owoców (do momentu gdy pierwsze owoce osiągną charakterystyczną barwę, BBCH 85) lub po zbiorach.

„Talius™ Sad skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się mączniaka prawdziwego, chorobie wywołanej przez grzyba Podosphaera aphanis. Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się na liście, kwiaty lub owoce truskawek, gdzie kiełkują i wytwarzają grzybnię. Objawami zakażenia mączniakiem prawdziwym są charakterystycznie zwinięte liści z białym nalotem na spodniej stronie. Ponadto, na górnej i dolnej powierzchni liści pojawiają się też fioletowo-czerwone plamy. Porażone kwiaty wytwarzają zdeformowane owoce lub w ogóle nie mają owoców,” - wyjaśnia Łukasz Wrzosowicz, specjalista ds. upraw specjalnych w Corteva Agriscience. - „Patogen jest dużym zagrożeniem zarówno dla upraw gruntowych, jak i tunelowych truskawki, ponieważ rozprzestrzenia się szybko, a zainfekowanych owoców truskawki nie można sprzedać. Może zimować na resztkach roślin, dlatego zalecane jest profilaktyczne stosowanie zabiegów zwalczających patogen po zbiorach. Talius™ Sad to naprawdę innowacyjne narzędzie, które polscy ogrodnicy mogą wykorzystać do skutecznej ochrony swoich upraw.”

Corteva oferuje też producentom truskawek skuteczną ochronę przed szkodnikami – w portfolio firmy jest m.in. innowacyjny insektycyd Spintor™, skutecznie zabezpieczający plantacje truskawek przed muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii) i wciornastkiem różówkiem.

###

Informacje o Corteva Agriscience

Corteva Agriscience to wiodąca, globalna firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla rolnictwa
i ogrodnictwa. Spółka powstała w oparciu o bogate dziedzictwo firm: Dow AgroSciences, DuPont Crop Protection
i Pioneer Hi-Bred. Corteva Agriscience ma w swojej ofercie nasiona, środki ochrony roślin oraz usługi cyfrowe dla rolnictwa. Corteva Agriscience™ jest liderem w zakresie innowacji - w ostatnich latach firma wprowadziła na rynek kilka nowatorskich substancji czynnych, takich jak Arylex™ active, Isoclast™ active, Zorvec™, Lumiposa™. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.corteva.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube.

18/08/21

Kontakt:

Justyna Bernat
Marketing Communications Consultant
E-mail: justyna.bernat@corteva.com
Tel. 22 548 73 00